Järviseudun ammatti-instituutti Jami
Järviseudun ammatti-instituutti Jami

Etusivu » Ajankohtaista


Ajankohtaista

Jamin opiskelijoiden etäopetus koronaviruksena aikana


17.03.2020

Jamin kaikkien toimipisteiden opiskelijat siirtyvät etäopetukseen 17.3. lähtien koronaviruksen aiheuttamien varotoimien takia.

 

Opetus toteutetaan pääasiassa oppilaitoksen verkko-oppimisympäristöissä It`s Learning sekä Office365, joita opiskelija voi käyttää kotikoneeltaan/mobiililaitteellaan oppilaitoksen antamilla tunnuksilla. Ohjelmat ovat opiskelijoille entuudestaan tuttuja. Office-paketin opiskelija voi Jamin opiskelijana ladata maksutta kotikoneelleen. It`s Learnig on verkossa toimiva sovellus. Opetus tapahtuu lukujärjestyksen mukaisesti ja päiväkohtaisten aineiden opetuksesta vastaa lukujärjestyksen mukainen opettaja.

 

Opetuksen toteuttaminen:

  • Opettajat ilmoittavat aina opetusryhmälleen kanavan, jonka kautta viestivät ja minne päivän tehtävät tulevat.
  • Opiskelijan on seurattava Jamin sähköpostia, koska se toimii pääasiallisena tiedotuskanavana. Nopeaan viestintään opettajat käyttävät yleisesti watsapp-ryhmiä.
  • It´s Learning toimii pääasiallisena ympäristönä verkko-opetuksessa, joten tehtäviin liittyvät ohjeet ja tiedotteet löytyvät sieltä.
  • It´s Learningin rinnalla voidaan kuitenkin käyttää myös sähköpostia ja muita opiskelijoille tuttuja office-sovelluksia.
  • Myös työssäoppiminen on mahdollista, mikäli se sopii työnantajalle. Työpaikalla toimitaan työpaikan ohjeiden ja sääntöjen mukaan. Mikäli olet epävarma, voitko mennä työssäoppimaan tai kuulut riskiryhmään, ota yhteys ryhmänohjaajaan tai koulutusalajohtajaan, niin selvitetään sinun tilanteeseesi sopiva opiskelumuoto.
  • Opiskelija voi aina olla yhteydessä opettajaan päivän aikana, jos on ongelmia ja kysyä lisäohjeita tai apua tehtäviin. Myös omalta ryhmänohjaajalta voi aina kysyä lisäohjeita opetuksen järjestämisestä ja opintojen etenemisestä.
  • Etäopetukseen osallistuminen ja tehtävien tekeminen määräaikaan mennessä ovat välttämättömiä opintojen etenemiselle!

 

Aikataulut:

  • Opetus toteutetaan lukujärjestyksen mukaisesti. Opettaja kertoo tehtävänannossa, kuinka kauan tehtävä on auki. Jotkut tehtävät voivat olla laajempia ja niitä on mahdollista tehdä pitempään. Opettajat voivat myös järjestää verkkoluentoja tai verkkotenttejä tarpeen mukaan. Opettajat tiedottavat näistä enemmän.
  • Noudata opiskellessani normaalin koulupäivän rytmiä. Näin varmistat parhaiten sen, ettei tehtäviä jää rästiin ja opinnot etenevät normaalisti. Tavoitat myös opettajan parhaiten lukujärjestyksen mukaisena aikana.
  • Opettaja on paikalla aina lukujärjestyksen mukaisena aikana. Opettaja antaa lisäohjeita siitä, mitä kautta opetukseen liittyvä viestintä tehdään.

 

Laitteisto, välineet, tunnukset:

  • opiskelijat käyttävät opiskeluun omia tietokoneita, tabletteja tai mobiililaitteita
  • verkko-opetuksessa ja viestinnässä käytettävät ohjelmistot ovat kaikki sovelluksia, jotka pääasiassa voi myös ladata mobiililaitteeseen:
    • wilma
    • It´s Learning
    • Officen sovellukset: outlook, word, excell, skype, teams, one drive…
  • Office -ohjelmistopaketin voi jokainen Jamin opiskelija ladata maksutta kotikoneelleen Jamin oppinet-tunnuksilla
    • tähän saa tavittaessa aina ohjetta/apua oppilaitoksesta
  • It´s Learning on verkossa toimiva oppimisympäristö, joka toimii myös mobiilisovelluksena
  • kaikilla opiskelijoilla on Jamin oppinet -tunnukset, joilla pääsee kirjautumaan ohjelmiin
    • pidä tunnukset siis tallessa!
    • jos ongelmia kirjautumisessa, ota yhteyttä opettajaasi
  • opettaja käyttää opetuksessa vain opiskelijalle tuttuja ohjelmistoja

 

 

Jos sinulla on kysyttävää tai olet huolissasi jostakin, ota rohkeasti yhteyttä ryhmänohjaajaan, opiskelijahuollon henkilökuntaan, koulutusalajohtajaan tai rehtoriin:

 

Kuraattorit

Sirpa Pollari sirpa.pollari@alajarvi.fi p. 040 8293964 (ALAJÄRVI JA KUREJOKI)

Tuula Vartiala tuula.vartiala@lappajarvi.fi p. 040 670 0220 (LAPPAJÄRVI JA VIMPELI) 1.1.2020

Katariina Kontolampi  katariina.kontolampi@alavus.fi p. 040 8292360 (ALAVUS)

 

Terveydenhoitajat

Marleena Kuoppa-aho marleena.kuoppa-aho@alajarvi.fi p. 040 5083 495 (ALAJÄRVI JA VIMPELI)

Riikka Paalanen riikka.paalanen@alajarvi.fi p. 044-3699 313 (LAPPAJÄRVI JA VIMPELI)

Anne Salomaa anne.m.salomaa@pihlajalinna.fi p. 040-544 0274 (ALAVUS)

 

Opinto-ohjaaja

Petteri Karvinen petteri.karvinen@jamin.fi p. 044 4657 100

 

Erityisopettajat

Seppo Hokkanen seppo.hokkanen@jamin.fi p. 044 4657 146 (Lappajärvi, Kurejoki)

Maija Viljanmaa maija.viljanmaa@jamin.fi p. 044 4657 113 (Alajärvi, Alavus)

 

Koulutusalajohtaja

Henna Latvala henna.latvala@jamin.fi p. 040 3580 922

 

Rehtori

Matti Väänänen matti.vaananen@jamin.fi p. 040 6317 305

 

Tilanne on poikkeuksellinen, mutta kestää määräajan. Toivotaan pikaista palaamista normaaliarkeen! Tärkeää on, että opetus jatkuu ja opinnot etenevät, vaikka opetus toteutetaan eri tavalla! Tsemppiä kaikille opintoihin!


Takaisin uutisiin
wsd